Цими днями до села Ободівки, що на Тростянеччині, вперше за століття приїздила найчисельніша делегація родини Собанських з багатьох країн Європи і навіть з Південної Америки (Аргентини). Якраз минає 100-річчя, коли ці місця покинули їх предки остерігаючись за своє життя після приходу радянської влади. 25 нащадків відомого польського роду зібрались разом, щоб вперше разом відвідати колишні володіння своїх предків.
Історія роду Собанських тісно пов’язана з Вінниччиною: після того, як Северин Антоній Потоцький продав Міхаілу Собанському так званий «Ладижинський ключ»: місто Ладижин, села Білоусівка, Четвертинівка, Хутори Ладижинські, Лукашівка, Маньківка, Митківка, Паланка, Струлів, Уляниця (нині – Оляниця), польський шляхтич жив на тут разом із дружиною Вікторією, донькою галицького підчашого Анджея Орловського та Аґнешки з роду Коморовських.
Володіння роду Собанських були і в інших районах Вінниччини, зокрема в Джурині Шаргородського району та Чечерльнику, де зараз поховані предки польської родини. Але саме Ободівка була основною резиденцією пана – тут жила його сім’я, діти. Цікаво, що парк на 18 гектарів проектував у 1800 році, одночасно з будівництвом маєтку, відомий ірландський ботанік Діонісій Міклер.
Делегація побувала у краєзнавчому музеї села Ободівки, родинному костелі (нині у ньому знаходиться спортивна школа), побачити залишки палацу, парку, родинної усипальниці. Також у програмі візиту були відвідини маєтку Собанських у Верхівці, залишки маєтків у Баланівці, Сумівці, а також костел у Ладижині.
Звісно душа болить дивитися на жахливий стан основного маєтку роду Собанських. Пожежа 1997 року знищила унікальну пам’ятку архітектури, а час потроху руйнує її. Але завдяки керівниці місцевого краєзнавчого музею Ользі Кучер, пам’ять про часи розквіту Ободівки живе досі у музейних експонатах. Вона по крихтах збирає історію і сподівається, як і всі ми, що унікальний палац відродиться у своєму первісному вигляді.
Зараз музей готується до переїзду у нове облаштоване приміщення – колишню доброчинну лікарню побудовану у 1890 році Собанськими для всіх жителів Ободівки. За минулі кілька років завдяки спільним зусиллям разом з народним депутатом Миколою Кучером, нам вдалось суттєво реконструювати це приміщення, бо була загроза , що і його могла спіткати та ж плачевна участь, що й палац. У 2014 році тут було здійснено часткову заміну вікон, а згодом і відремонтовано дах. Зараз тривають внутрішні роботи на другому поверсі.
“Переконана і прикладаю зусиль, щоб матеріали про Ободівку і його жителів, які має у своїй колекції музей, гідно були представлені та зберігалися” – коментує Лариса Білозір на своїй сторінці у фейсбук.